Kocham więc pielęgnuję, czyli ABC kąpieli noworodka

Bez stresu!

W pierwszych tygodniach życia skóra noworodka jest delikatna i bardzo wrażliwa, a tym samym narażona na działanie wszelkich szkodliwych substancji, z którymi ma kontakt. Kąpać noworodka powinno się codziennie przed karmieniem, gdyż dzieci lubią rutynę. Mają wtedy poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Optymalna temperatura pomieszczenia to 22-23°C. Przygotowując nasz warsztat kąpielowy zadbajmy, by zawsze pod ręką mieć wszystko co niezbędne.

Do kąpieli noworodka należy przygotować:
• wanienkę z wodą do kąpieli noworodka,
• przewijak dla niemowlaka lub inne miejsce do osuszenia, pielęgnowania i ubierania malucha po kąpieli; w tym miejscu rozkładamy ręcznik z pieluszką tetrową (w pieluszkę tetrową szybko wsiąknie woda i można ją wyjąć, by zostawić dziecko w dość suchym ręczniku),
• kosmetyki do kąpieli i pielęgnacji noworodka, niezbędne akcesoria dla noworodka (obok przewijaka),
• ubranka niemowlaka, pieluszkę.

Woda do kąpieli niemowląt nie musi być przegotowana, wystarczy zastosować wodę z kranu,
o temperaturze 37°C. Dziecko nie powinno być głodne ani śpiące, gdyż pozbawimy je przyjemnych wrażeń z kąpieli. W Bezpłatnej Szkole Rodzenia DzieciOk, w praktyczny sposób uczymy, jak kąpać noworodka.


    
W trakcie kąpieli niemowlę trzyma się lewą ręką podchwytem za jego lewą pachę, główka dziecka jest delikatnie uniesiona, oparta na lewym przedramieniu rodzica. Podczas kąpieli niemowlaka myjemy kolejno: głowę, szyję, ręce (od pachy po dłonie), klatkę piersiową, plecy, brzuch, nóżki (od stópek po pachwiny), a na samym końcu pośladki.

Po kąpieli.

Po kąpieli kładziemy dziecko, np. na przewijaku i delikatnie osuszamy ciało maluszka, przykładając ręcznik do jego skóry. W ten sposób unikamy powstawania podrażnień. Następnie nakładamy balsam, oliwkę bądź inny środek nawilżający na ręce i delikatnie masujemy noworodka. Podnosimy wszystkie zgięcia, a w szczególności szyję. Następnie masujemy ręce, brzuszek, nogi, plecy, pośladki. Zakładamy pieluszkę i usuwamy mokry ręcznik spod dziecka. Ubieramy maluszka w czapeczkę i kaftanik. Tak umyty noworodek jest gotowy do karmienia.

Wybór kosmetyków.

Noworodek nie wymaga wielu kosmetyków. Raczej kierujmy się zasadą, że im mniej tym lepiej. Należy wybierać delikatne produkty myjące, nawilżające oraz chroniące przed odparzeniami. Ważne jest, aby wszystkie kosmetyki były hipoalergiczne, przeznaczone dla najmłodszych dzieci i zawierały odpowiednie atesty. Można korzystać również ze sprawdzonych praktyk naszych babć i np. dla delikatnej skóry niemowlaka można co jakiś czas dodać do wody napar z rumianku - działa łagodząco na skórę niemowlaka, zmniejsza odczyny związane z pieluszkowym zapaleniem skóry. Na wysypkę niemowlaka lub pieluszkowe zapalenie skóry dobrze działa również kąpiel w nadmanganianie potasu lub kąpiel w krochmalu.

W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami Szkoły Rodzenia DzieciOk, którzy podczas spotkań, bądź wizyt patronażowych, rozwieją wszystkie wątpliwości.

 

    Partnerzy