Z cyklu: "Warto wiedzieć"- Cytomegalia.

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice,

Bardzo często niewiedza lepsza jest od świadomości...

Aczkolwiek wedle starego powiedzenia, iż lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, przedstawiamy bardzo pomocne informacje na temat Cytomegalii, choroby, która dla dorosłego człowieka nie jest groźną przypadłością, jednak w ciąży zdecydowanie lepiej, by się w ogóle nie pojawiła.

Serdecznie zapraszamy do lektury:) 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    O wielu niebezpiecznych chorobach wirusowych nie wiemy nic albo prawie nic, gdy więc mamy z nimi styczność brakuje nam choćby podstawowych informacji pozwalających nam na właściwą reakcję. Z taką sytuacją mamy do czynienia między innymi wówczas, gdy w grę wchodzi cytomegalia, warto więc bliżej poznać chorobę, za której potencjalnych nosicieli uznaje się blisko osiemdziesiąt procent społeczeństwa.

Czym jest cytomegalia?

    Najprostsza definicja cytomegalii mówi o tym, że jest to choroba wirusowa, którą wywołuje cytomegalowirus. Pierwsze informacje na jego temat pochodzą z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy udało się go wyodrębnić i szczegółowo opisać zmiany, jakie wywołuje w zainfekowanych przez siebie komórkach. Sama nazwa wirusa jest zresztą ściśle powiązana ze wspomnianymi zmianami i pozwala nam uzmysłowić sobie, jakie straty jest on w stanie spowodować. Zaatakowana komórka ponadnaturalnie zwiększa swój rozmiar, a przy tym wewnątrz jej jądra oraz w cytoplazmie pojawiają się bardzo charakterystyczne wtręty, po których cytomegalowirus najczęściej bywa rozpoznawany.

    Osoby, które cytomegalią zajmują się zawodowo zwracają uwagę i na to, że mówimy o chorobie dość szeroko rozpowszechnionej wśród ludzi. W Europie za nosicieli cytomegalowirus uznaje się nawet do osiemdziesięciu procent jej mieszkańców, natomiast w Stanach Zjednoczonych o podobnej sytuacji można mówić w odniesieniu do sześćdziesięciu procent przedstawicieli amerykańskiego społeczeństwa. Sytuacja jest jeszcze bardziej poważna w krajach rozwijających się, tam bowiem niemal każdy człowiek jest nosicielem cytomegalowirusa, nie można zatem utrzymywać, że mówimy o problemie, który jest wyolbrzymiany przez lekarzy. Uspokajająco brzmi jedynie informacja o tym, że w większości przypadków cytomegalowirus przez całe ludzkie życie pozostaje nieaktywny, a tym samym nie stanowi realnego zagrożenia. W pewnych momentach jesteśmy jednak bardziej niż kiedy indziej podatni na jego działanie, kobiety w ciąży oraz osoby o obniżonej odporności powinny więc mieć na uwadze to, że zagrożenie jest realne. Warto pamiętać i o tym, że cytomegalowirus może zaatakować również osoby, które nie przynależą do żadnej z wymienionych grup, objawów świadczących o jego aktywności nie wolno więc ignorować.

więcej, na : www.cytomegalia.com

    Partnerzy