Kolka u niemowlaka - jak sobie radzić?

Love Sleep Play: Miłość i opieka nad niemowlęciem

Łagodzenie kolki

By Marygrace Taylor for Love Sleep Play

To normalne, że niemowlęta do 3 miesięcy miewają marudne fazy, zwłaszcza między 18.00 a północą. Jeżeli jednak sprawdzone techniki typu karmienie, przewijanie, owijanie i kołysanie nie wyłączają syreny, Twój maluszek może należeć do grona 20% dzieci, które cierpią na kolkę.

Przyczyny kolki
Jeżeli u Twojego dziecka wystąpi kolka lub nadmierny płacz, zaczniesz zauważać to między jego drugim a czwartym tygodniem życia. Jego płacz będzie przybierać na sile -- zamiast zanikać -- wraz z upływem dnia, a sam maluszek będzie prawdopodobnie mocno zagazowany oraz będzie na zmianę prostować i podwijać nóżki.

Lekarz nie wiedzą dokładnie, co wywołuje kolkę u dzieci, ale istnieje kilka możliwych czynników:

 • Niedojrzały układ nerwowy

 • Trudności z samodzielnym uspokajaniem się

 • Problem medyczny, na przykład przepuklina

 • Jakiś składnik Twojego jadłospisu drażni jego brzuszek, jeżeli karmisz piersią

Uspokajanie płaczącego dziecka
W przypadku kolki chyba największym źródłem frustracji jest to, że często wydaje się, że nic nie jest w stanie pocieszyć dziecka. Nie znaczy to jednak, że nie możesz próbować. Oto różne taktyki, które mogą uspokoić dziecko cierpiące z powodu kolki.

 • Kołysanie. Czasami pomaga kołysanie lub włożenie dziecka do huśtawki z białym szumem w tle -- na przykład włączonym odkurzaczem lub suszarką, ponieważ jednostajny ruch może być kojący.

 • Spaceruj z maluchem w nosidełku. Tak jak w przypadku kołysania, ten ruch działa uspokajająco, a Twoja bliskość może również pomóc maleństwu w poprawie samopoczucia.

 • Otul go. Zawiń maluszka w duży, cienki kocyk. Dzięki temu będzie mu ciepło, przytulnie i bezpiecznie.

 • Daj dziecku smoczek. To nie zawsze pomaga, ale ssanie działa uspokajająco na niektóre dzieci.

 • Masuj plecki. Połóż maluszka brzuszkiem do dołu w poprzek swoich kolan i delikatnie masuj palcami jego plecki, co może odrobinę zmniejszyć ucisk w żołądku.

 • Sprawdź swoją dietę. Jeżeli karmisz piersią, niektóre produkty w Twojej diecie mogą wywoływać dyskomfort u Twojego dziecka. Potencjalnymi winowajcami są produkty nabiałowe, kofeina, kapusta i cebula. Spróbuj ich unikać przez pewien czas, za każdym razem po jednym składniku, aby ustalić, czy jeden z nich jest prawdziwym winowajcą.

Pamiętaj, jest nadzieja!
Być może teraz nam nie wierzysz, ale kolka nie trwa wiecznie. Po ukończeniu czterech miesięcy kolka prawdopodobnie minie -- a Wy wszyscy będziecie bardziej szczęśliwi!

  Partnerzy