Poradnik dla mam: masaż dziecka

Przypomnij sobie, kiedy ostatnio Ciebie masowano.

Miłe uczucie, prawda?

Nic więc dziwnego, że taki masaż będzie równie miłym doznaniem dla Twojego maluszka. Masaż dziecka to jednak nie tylko przyjemność. Wiesz już, że czuły dotyk matki działa kojąco i uspokajająco na maleńkie dzieci. Badania mówią, że systematyczne masowanie dziecka może pomóc mu w rozwoju. Sprawdź, jakie korzyści zapewnia masaż Twojemu dziecku i jak możesz wykonać taki masaż w domu.

Korzyści

Zdaniem ekspertów masaż niemowląt pomaga w łagodzeniu zaparć i wzmacnia układ odpornościowy małych dzieci. Wykazano również, że uspokaja płaczące dziecko i może pomóc ukołysać maluszka do snu. Jeżeli to nie wystarczy – zdaniem ekspertów masaż może nawet wspomagać rozwój mięśni niemowlęcia. Oczywiście zawsze należy kierować się sygnałami komunikowanymi przez dziecko. Jeżeli nie ma nastroju na masaż, kojący dotyk nie będzie pomocny.

Jak wykonać masaż malucha: przede wszystkim potrzebujesz kosmetyku lub balsamu bezpiecznego dla skóry maluszka. Niektórzy stosują nawet olej roślinny, ponieważ zwykle jest dostępny w domu, a jednocześnie łatwo przyswajalny dla skóry dziecka. Oprócz tego jest jadalny – na wypadek, gdyby odrobina oleju dostała się do buzi malucha. Po wybraniu odpowiedniego produktu masuj maluszka od główki do stóp.

  • Głowa: delikatnie połóż ręce po obu stronach główki i prowadź je w górę i w dół po obu bokach małego ciała, aż do stópek.

  • Twarz: jeżeli maluchowi to nie będzie przeszkadzać, kciukiem delikatnie nakreśl uśmiech na jego twarzy, prowadząc kreski od policzka do policzka.

  • Brzuszek: koniuszkami palców narysuj owal poniżej pępka maluszka, a następnie wykonuj masaż w poprzek brzuszka, rysując symbol X od boku do boku.

  • Plecy: jeżeli Twoje dziecko jest na tyle duże, że może leżeć na brzuszku, możesz delikatnie głaskać jego plecy od boku do boku, a następnie w górę i w dół.

  • Nóżki i stópki: trzymając piętkę maluszka w jednej dłoni, drugą dłonią głaszcz jego nóżkę od górnej części uda do kostki, delikatnie naciskając przy schodzeniu w dół. Gdy dotrzesz do stópek, pomasuj je kciukami. Powtarzaj te czynności, masując rączki i dłonie dziecka.

Zarówno Ty, jak i maluszek możecie potrzebować nieco czasu, aby znaleźć odpowiedni rytm masażu, ale gdy już to się uda, prawdopodobnie wraz z rozpoczęciem masażu zauważysz zmianę nastroju dziecka. Nie ma nic, co mogłoby się z tym równać – zwłaszcza dla małych dzieci.

AKTUALNOŚCI

KATEGORIE

ZAPISZ SIĘ NA ZAJĘCIA

Zapisz się na wybrane zajęcia z oferty Szkoły Rodzenia DzieciOK

ZAPISY