Project Description

Kim jest doula?

Doula to wykształcona i doświadczona również w swoim macierzyństwie kobieta, zapewniająca ciągłe niemedyczne emocjonalne, informacyjne i fizyczne wsparcie dla matki i rodziny na czas ciąży, porodu i po porodzie. Pojęcie doula (w starożytnym języku greckim oznaczające służąca) pojawiło się po raz pierwszy pod koniec lat 60-tych w Stanach Zjednoczonych w książce antropolożki Dany Raphael i określało doświadczoną w swoim macierzyństwie kobietę, która wspiera młodą matkę w karmieniu piersią i opiece nad noworodkiem.

Amerykańscy lekarze i badacze Marshall Klaus i John Kennel rozszerzyli pojęcie doula obejmując nim wsparcie w czasie porodu. W trakcie badań w latach 70-tych w Gwatemali nad wpływem porodu na więź matki z dzieckiem po porodzie przypadkiem odkryli, że duży wpływ na samopoczucie po porodzie i tworzenie się głębszej więzi między matką a dzieckiem miała obecność życzliwej osoby asystującej przez cały czas porodu. Skupili się na badaniach nad wpływem ciągłego wsparcia w okresie porodu.

Wyniki były jednoznaczne.

Kobiety rodzące z kimś, w kim miały ciągłe oparcie i pomoc, rodziły szybciej, rzadziej sięgały po znieczulenia farmakologiczne, rzadziej dochodziło do porodu indukowanego i zakończonego kleszczowo lub cięciem cesarskim.

Doula przy porodzie

Doula udziela kobiecie oraz jej rodzinie w okresie okołoporodowym (w ciąży, w trakcie porodu i po porodzie) wsparcia emocjonalnego, informacyjnego i fizycznego; zapewnia ciągłość opieki. W styczniu 2015 roku doula została zarejestrowana w Polsce jako zawód. Doula jest zawodem wymagającym ciąglego rozwoju poprzez nowe szkolenia, warsztaty. Aby zostać doula można ukończyć weekendowy kurs oferowany przez Stowarzyszenie Doula w Polsce lub Roczne Studium dla doul w Wielkopolskiej Szkole Medycznej.

Doula w Szkole Rodzenia DzieciOK

W naszej Szkole Rodzenia do Państwa dyspozycji jest Emilia.

  WAŻNE

RESIDENT DOCTORS 17
IN-HOUSE NURSES 25
FULL TIME STAFF 43
NUMBER OF ROOMS 27
YEARLY PATIENTS 27,387

POZNAJ NASZ ZESPÓŁ

Wiedza i doświadczenie w połączeniu z pasją przynoszą wspaniałe rezultaty i opinie naszych pacjentek. To właśnie nasz zespół, na który możesz liczyć każdego dnia – poznaj nas 🙂

MARIA TYWONEK
MARIA TYWONEKPołożna
Z zawodu i z pasji położna, oprócz tego posiadam specjalizację z pielęgniarstwa ginekologicznego i rozwija swoją wiedzę z dietetyki i żywienia. Ukończyłam studia położnicze licencjackie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz studia podyplomowe Zarządzanie w Opiece Zdrowotnej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.
NIKOLA ZAJĄCZKOWSKA
NIKOLA ZAJĄCZKOWSKAPołożna
Absolwentka Wydziału Nauk o Zdrowiu – kierunek Położnictwo na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Magister położnictwa, a oprócz tego posiadam ukończony kurs „RKO noworodka”, „Leczenie ran dla położnych”, „Karmienie piersią – standard w opiece okołoporodowej”.
WERONIKA SZYMAŃSKA
WERONIKA SZYMAŃSKAPołożna
Ukończyłam studia magisterskie na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu na kierunku położnictwo. Doświadczenie zdobywam w szpitalu Świętej Rodziny w Poznaniu. Praca z pacjentkami daje mi dużą satysfakcję, chętnie dzielę się zdobytą wiedzą i doświadczeniem.

Napisz Do Nas

Jeżeli masz pytania dotyczące oferty, prowadzonych zajęć czy współpracy zapraszamy do kontaktu przez formularz kontaktowy lub telefonicznie.